Fotografiska Tallinn
Fotokunstikeskus

Avatud

09:00 - 21:00
09:00 - 21:00
09:00 - 21:00
09:00 - 21:00
10:00 - 00:00
09:00 - 19:00

Fotografiska 1. sünnipäev!

Juba aasta maailmaklassi fotokunsti Tallinnas

Fotografiska Tallinn tähistab oma 1. sünnipäeva välinäitusega Tallinna kesklinnas ja selle lähistel. Vaatame tagasi olnud näituste aastale ja teeme sügava kummarduse kõikidele fotokunstnikele, kes on oma loominguga meie maja rikastanud. Tänu nendele saame kasutada fotograafia jõudu, et ühendada ühiskonda, luua positiivset mõju ning tõmmata tähelepanu eri teemadele. Fotograafide kaudu jutustame piltide taga peituvaid lugusid ja avame vaatenurki, mida ei saa eirata, olgu need siis kaunid, valusad, üllatavad või ebamugavad.

Jimmy Nelson

Austusavaldus inimkonnale

Jimmy Nelsoni „Austusavaldus inimkonnale” kuulus meie nelja avanäituse hulka, mis viis vaataja erakordsele teekonnale maailma kaugeimatesse ja ilusaimatesse paikadesse. Ta reisib fotograafina üle maailma, Siberi tundratest Vaikse ookeani saarteni, kuid tema fotodel alati midagi ühist – suhe eri kultuuridega. Jimmy Nelson asetab põliselanike kogukonnad piltlikult öeldes poodiumile, et oma loomingu kaudu näidata inimese väärikust.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 20. juuni - 8. september 2019
Jimmy Nelsoni fotode asukohad välinäitusel: 1 ja 15

Pentti Sammallahti

Kauge maa

Soome ühe tunnustatuima fotograafi Pentti Sammallahti looming oli samuti üks osa Fotografiska Tallinna neljast avanäitusest, millele lisas kohalikku erilisust unikaalne seos Eestiga. See sisaldas portfooliot kaheksast fotost, mis pärinevad 1981. aasta talvest, mil Sammallahti pildistas Tallinna rahvarohkel tänaval kõndivaid inimesi. Tal on ainulaadne oskus vaadelda - tabada esmapilgul tavapäraseid stseene igapäevaelust, mis läbi tema objektiivi saavad ajatuteks kompositsioonideks, meenutades kaadreid mustvalgest filmist või halltoonides maastikumaalist.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 20. juuni - 25. august 2019
Pentti Sammallahti fotode asukohad välinäitusel: 2 ja 10

Vincent Peters

Sisemine valgus

Fotografiska esimese talvehooaja uutele tulijatele pani kauni punkti Vincent Petersi „Sisemine valgus”. Moe- ja portreefotograafi näitus esitles teoseid, mille fookuses oli valguse ja varjude mäng. Tema modellideks on tuntud naised ja mehed, keda seob omavahel tihtipeale kaks asjaolu. Nad on kuulsad moel, mis on teinud neist tuttavad näod enamikule meist. Ja nad mõjuvad fotodel tühja lõuendina, kuhu võime vaatajatena ise projitseerida lood, mis kõnelevad pigem meist ja meie kaasajast kui neist endist.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 6. detsember - 16. veebruar 2020
Vincent Petersi fotode asukohad välinäitusel: 3 ja 17

Anna-Stina Treumund

Lilli, Reed, Frieda, Sabine, Eha, Malle, Alfred, Rein ja Mari

Eestlannast fotokunstniku Anna-Stina Treumundi (1982–2017) näitus kuulus Fotografiska Tallinna avanäituste hulka. Ta tõi oma loominguga esile Eesti naised, nende ajaloo ning valikud, millega nad kaasaegses ühiskonnas märgatavat mõju avaldasid. Treumund alustas antud fotosarja loomist pärast seda, kui oli mõistnud, et Eestis olid lesbide, feministide ja mittenormatiivsete naiste lood seni peidus olnud või vähemasti avalikult kajastamata jäänud. Seeria jaoks välja valitud naised on äärmiselt eripalgelise taustaga, kuid nad olid kõik iseseisvad ja avaldasid oma valikutega kaasaegses ühiskonnas märgatavat mõju.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 20. juuni - 15. september 2019
Anna-Stina Treumundi foto asukoht välinäitusel: 4

Kirsty Mitchell

Imedemaa

Septembris avasime uksed kunstniku Kirsty Mitchelli imedemaale, mis justkui embas vaatajat, kui väljas läks sügisele kohaselt aina pimedamaks ning kus maagilised olevused, metsad, taimed mõjusid liigutavalt ja paeluvalt. Tegemist oli Mitchelli viie aasta pikkuse fotoprojektiga. See algas 2009. aasta suvel – mõni kuu pärast tema ema traagilist surma vähi tõttu. Sellest sai fotograafi viis valusast reaalsusest põgenemiseks, leides tee tagasi lapsepõlve muinasjutulisse maailma.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 13. september - 24. november 2019
Kirsty Mitchelli fotode asukohad välinäitusel: 5, 13 ja 16

Mandy Barker

Mere leiud

Fotografiska Tallinna talvine avanäitus Mandy Barkeri „Mere leiud” valutas südant keskkonna seisundi pärast ja juhtis inimeste tähelepanu sellele, kuidas plast hävitab loodust meie ümber. Inglise fotograafi piltidel on esemed, mida ta on leidnud maailma eri paikades plasti kogudes, teisendades need mõjuvateks kunstiteoseks. Tema roll on olla tõlk, kellel on faktid ja teadmised sellest, kui ohtlik on tegelikult meres ujuv plast, ja lisaks oskus neid teadmisi inimestele arusaadavalt edasi anda.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 14. november 2019 - 9. veebruar 2020
Mandy Barkeri foto asukoht välinäitusel: 6

Anja Niemi

Rollis

Nelja esimese avanäituse seas oli Norra fotograaf Anja Niemi „Rollis“, mis püstitas mõtlemapanevaid küsimusi inimese olemuse, kellegi teisena esineda soovimise ja reeglite järgimise kohta. Niemi on mitmetahuliste lugude vestja. Olles nii kunstniku kui subjekti rollis, tõlgendab ta autoportreede pildistamist täiesti omal moel – n-ö elavate piltidena. Pastelse värvigamma, luksusliku sisekujunduse ja veatult sätitud ülinaiselike tegelaskujude lummus teeb välimuse põhjal hindamise vaataja jaoks väga lihtsaks.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 20. juuni - 15. september 2019
Anja Niemi fotode asukohad välinäitusel: 7 ja 14

Alison Jackson

Tõde on surnud

Möödunud sügisel jõudis Fotografiska Tallinna Alison Jacksoni teravmeelne näitus, mis pälvis ka meie linnapildis rohkelt tähelepanu. Eriti pärast reklaamkampaania keelustamist linna poolt. Kaasaegse kunstnikuna nihutab Alison Jackson oma realistlikena näivate piltidega piire selle vahel, mis on tõeline ja mis pelgalt inimeste enda fantaasia. „Tõde on surnud. Mitte midagi, mida meile näidatakse, ei saa usaldada, miski pole autentne,” kirjeldas Jackson oma näituse mõtet.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 30. august - 10. november 2019
Alison Jacksoni fotode asukohad välinäitusel: 8 ja 9

Alison Jackson

Tõde on surnud

Alison Jackson on fotograaf, kes töötab vaatlejana. Otsides kirglikult ideaalset nurka, täiuslikku modelli ja perfektset maski, on tervikloo jutustamisel igal rekvisiidil oma kindel roll. Doppelgängerid ehk teisikud portreteerivad privaatseid ning mõnikord ka intiimseid ja paljastavaid situatsioone. Jackson uurib fotolavastuste kaudu, milline mõju on kuulsustel meie enda kogemustele ning tõstatab küsimusi kuulsuste kultuuri ja publiku kõmuhimu kohta.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 30. august - 10. november 2019
Alison Jacksoni fotode asukohad välinäitusel: 8 ja 9

Pentti Sammallahti

Kauge maa

„Kauge maa” on paeluv teekond saladuslikule maale, mis ühtaegu on olemas nii käesolevas hetkes kui meie kujutluspildis. 50 aasta vältel on Sammallahti jäädvustanud looduse müstikat selle kõikvõimalikes vormides üle kogu maailma, kus omavahel on põimunud loodus ja leidlikkus, reaalsus ja fantaasia. Fotograaf ise on öelnud, et ta tunneb, et talle antakse fotosid, mitte ta ei tee neid: „Kui sa oled õigel ajal õiges kohas, siis ainus, mida tegema pead, on nupule vajutus.”

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 20. juuni - 25. august 2019
Pentti Sammallahti fotode asukohad välinäitusel: 2 ja 10

Kirsty Mitchell

Imedemaa

Fotografiska Tallinnas sai näha enam kui 70 Mitchelli tööd. Iga foto andis selgelt mõista, et fotograaf planeerib ja valmistab oma pildid tõeliselt hoolika detailitäpsusega ette ning disainib silmapaistvad kostüümid ja rekvisiidid, mis võib aega võtta isegi kuid. Iga element on austusavaldus emale, mis on seotud tütre raamatumälestustega lapsepõlvest, leinaga täiskasvanueas ja taasleitud hingelise loodussidemega.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 13. september - 24. november 2019
Kirsty Mitchelli fotode asukohad välinäitusel: 5, 11 ja 16

Yang Fudong

Mägesid liigutades

Fotografiska viimane sügisnäitus tõi vaatajateni Hiina mütoloogia kaasaegses võtmes. Hiina kunstniku ja režissööri Yang Fudongi näituse fookuses oli must-valge film, mida täiendasid võtteid ette valmistades visandatud kavandid. Filmist tulevad paralleelselt välja kolm temaatilist liini: inimese ja looduse suhe, kaduvad traditsioonid ja hõrenev side põlvkondade vahel ning inimese isolatsioon ja üksildustunne ebapüsivas maailmas.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 20. september - 1. detsember 2019
Yang Fudongi foto asukoht välinäitusel: 12

James Nachtwey

Memoria

Näitus koondas kokku James Nachtwey aastakümnete pikkuse väärika elutöö - reportaažid kriisikolletest ja sõdadest räsitud olustikest. Omaenda eluga riskides vaatleb ta maailma, kus elame, ja seda alati tohutu austusega kõige haavatavamate inimeste ehk tsiviilohvrite vastu. Suuremastaabiliste ja ülemaailmse mõjuulatusega ajalooliste sündmuste keerises on Nachtwey dokumenteerinud inimlikke, valusaid ja intiimseid hetki. Tema fotod võivad paista formaalselt täiuslikena, kuid tegelikult on spontaansed, intuitiivsed ja jäädvustatud sageli sekundi murdosa jooksul.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 29. november 2019 - 1. märts 2020
James Nachtwey foto asukoht välinäitusel: 13

Anja Niemi

Rollis

Anja Niemi tööd on üles ehitatud justkui filmiepisoodid. Ta tegutseb alati üksinda lavastades stseene katsetades erinevaid rolle ja karaktereid, kellest õhkub alati lõputut üksindust. Tema suure hoolega valitud interjöörides leiavad aset hämmastavad transformatsioonid, kus fotograafia kaudu kasutatakse võimalust uurida puudumist ja kohalolu, sest pildil kujutatut peetakse alati millegi või kellegi „tegeliku“ kujutiseks.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 20. juuni - 15. september 2019
Anja Niemi fotode asukohad välinäitusel: 7 ja 14

Jimmy Nelson

Austusavaldus inimkonnale

Jimmy Nelson on ühtaegu nii lavastaja, stsenograaf kui fotograaf. Oma fotode puhul pöörab ta suurt tähelepanu detailidele ja valmistab pildistamispaigad alati põhjalikult ette. Olulist rolli mängivad vormid, värvid ja valgus. Nelson töötab ainult naturaalse valgusega, mis nõuab tulemuse saamiseks palju aega. See tähendab, et fotograaf võib pelgalt ühe pildi kallal töötada tunde ning isegi päevi, kuni õige valgus aitab tal jõuab selleni, mida otsib – lummav maagiline atmosfäär.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 20. juuni - 8. september 2019
Jimmy Nelsoni fotode asukohad välinäitusel: 1 ja 15

Kirsty Mitchell

Imedemaa

Koos väikese modellitiimi, jumestuskunstniku ja abikaasaga ehitab ta metsades imeilusad võttepaigad oma fotode jaoks. Igas pildis on nii draamat kui karakterit, mis annab edasi rikkalikku fantaasiamaailma, ent samas tekitab äratundmist hoolimata sellest, et tegemist on autori enda loodud tegelastega.

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 13. september - 24. november 2019
Kirsty Mitchelli fotode asukohad välinäitusel: 5, 11 ja 16

Vincent Peters

Sisemine valgus

Vincent Peters on nimekas oma tundliku ja meelelise pilgu poolest. Ta loob läbi objektiivi unenäolisi maailmu ja lavastab filmilikke hetki. Peale kaadrisse võetud inimese ei ole ühtegi üleliigset detaili, et foto saaks esile tuua portreteeritava ilu. Pole juhus, et fotokunstnik eelistab enamasti klassikalist mustvalget fotograafiat – see rõhutab heletumeduse kontrasti ja hoolikalt tasakaalustatud kompositsiooni: põimuvad alateadlik ja teadlik

Näitus oli avatud Fotografiska Tallinnas 6. detsember 2019 - 16. veebruar 2020
Vincent Petersi fotode asukohad välinäitusel: 3 ja 17

Veel 365 fotot ootavad sind Fotografiskas

Liitu siinsamas Fotografiska uudiskirjaga ja ole maja sündmustega kursis! Jälgi meid ka Facebookis ja Instagramis

Liitu meie uudiskirjaga!

Liitu uudiskirjaga ja ole maja sündmustega kursis!

Meie leheküljel jätkates nõustute meie küpsiste ja privaatsustingimustega. PRIVAATSUSTINGIMUSED

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close