20 jaanuar, 2023 – 14 mai, 2023

Andres Serrano

Kurikuulsad

Oma töödega seisab Andres Serrano silmitsi Ameerika Ühendriikide rassistliku ajalooga. 2019. aastal avastas kunstnik, et blackface-kultuuri normaliseerivad esemed elavad eBays oma elu. Ta hakkas neid esemeid ostma ja pildistama, et tuletada meelde, kuidas rassism on olnud ja ka jätkub eri vormides.

“Kõiki rassirühmi on Ameerika ajaloos karikeeritud, kuid ühtegi neist ei ole karikeeritud nii sageli ja nii mitmel viisil kui mustanahalisi ameeriklasi. Mustanahalisi on popkultuuris kujutatud haletsusväärsete eksootikutena, kannibalistlike metslastena, hüperseksuaalsete hälvikute, lapsemeelsete lollakate, sõnakuulelike teenrite, ennasthülgavate ohvrite ja ühiskonnale ohtlikena.

Need mustanahaliste vastased kujutised ilmnesid tavaliselt materiaalsetes esemetes või nende peal: tuhatoosides, joogiklaasides, pankades, mängudes, kalapüügivahendites, pesuvahendite kastides ja muudes igapäevastes esemetes. Need rassistlike kujutistega esemed peegeldasid ja kujundasid suhtumist mustanahalistesse ameeriklastesse.

Paljude ameeriklaste seas kasvab soov unustada minevikku ja liikuda edasi lootes, et kui lõpetatakse ajalooilisest rassismist rääkimine, siis kaob rassism ära. See ei ole nii lihtne.” – Dr. David Pilgrim, Jim Crow rassistlike mälestusesemete muuseumi asutaja.

Ajalugu on tõestanud, et minevik ei jää kunagi minevikku.

Andres Serrano

© Andres Serrano, Black Dolls Sandy, Vintage Rag Doll

Meedia

Portail

Kurikuulus Andres Serrano Fotografiskas
Loe lisa

Kultuur ERR

Fotografiskas avatakse Andres Serrano näitus "Kurikuulsad"
Loe lisa

Delfi

Skandaalne kunstnik Andres Serrano Fotografiskas
Loe lisa