28 mai — 03 oktoober, 2021

DeStudio

Pohmelus

Fotografiska Tallinn üllatab suvisel näituste hooajal 90ndate eesti fotokunstiga – näha saab väljapanekut „Pohmelus“, mis on esimene ülevaatlik retrospektiiv kunstirühmituse DeStudio loomingust. DeStudio nime taga seisev Herkki-Erich Merila ja Peeter Lauritsa kooslus oli mitmes mõttes teerajajaks kohalikul fotograafiaskeenel. Näituse kuraator on Eero Epner.

© DeStudio, Röövel Ööbik

DeStudio loomingust

Rühmitus sündis 1992. aasta augustikuu suveööl, mil kaks noort fotograafi jõudsid tõdemusele: turbulentsetes oludes on olulisim kunstnikena ellu jääda. Selle nimel loodi rühmitus, mis ühtaegu tegi nii kunsti kui reklaami. DeStudio teosed on lahutamatult seotud tolleaegse ajastu ehk 1990. aastate algusega, kus kõik oli ühiskonnas muutumises ning ümberasetumises – korraga naljakas, brutaalne ja erutav. Ilmselt seetõttu töötas DeStudio meelsasti kollaažidega, kus tervik on lammutatud osadeks ning üksikud killud pandud kokku ebaloogiliselt ja sürreaalselt. Tööde teostus on sageli robustne, sagedaseks motiiviks on aga inimese (tihti mõne popstaari) keha, mis võib olla lõhki kistud või erootiliselt paeluv. Ka ülbed formaadid ja irooniline lähenemine olid seotud ajastuga, mil senised hierarhiad lagunesid ning uusi polnud veel kehtestatud.

Sel perioodil oli fotograafia Eestis lükatud omaette nišši. Reeglina kunstinäitustel seda kuni 90ndate alguseni ei eksponeeritud. Siis tungis kunstimaailma terve rida umbes 30-aastaseid fotograafe, kelle looming tegeles värskel, kontseptuaalsel, mängulisel ja jõulisel moel kõikvõimalike ühiskondlike, poliitiliste ning isiklike teemadega. Siin tuli ka mängu DeStudio, kes oli üks esimesi läbimurdjaid. Ootamatu oli juba see, et fotorühmitusena hakati oma töid eksponeerima kunstigaleriis ja -näitustel. Ühtlasi oli DeStudio esimeste fotoautorite seas, kelle töid hakkasid ostma kunstimuuseumid, aktsepteerides seeläbi lõpuks fotograafia kunstivälja osana.

Meedia

Kultuur.err

Arvustus. Retrospektiivnäitus "Pohmelus" toob DeStudio publikuni ennekõike värskelt
Loe siit

Müürileht

DESTUDIO VÄRSKENDAV POHMELUS
Loe siit

Kultuur.postimees.ee

DeStudio uurib varakapitalistlikku inimest
Loe siit