14 jaanuar, 2022 – 17 aprill, 2022

Hassan Hajjaj

Vogue, araabia erinumber

Hassan Hajjaj värvirohke, hoogne ja dünaamiline näitus eksponeerib tema ainulaadseid fotoseeriaid ja on nii kergelt irooniline viide igakuisele moepiiblile kui ka kriitika teistele kultuurilistele klišeedele. Frustreeritud sellest kuidas omapärast Marokot kasutatakse vaid kauni taustana lääne moefotodel, soovis Hajjaj luua omaenda moeseeria, et kummutada stereotüüpe ja tuua esile ebatavalisi ning kompleksseid persoone tema enda sõprade ja tuttavate seast Marokost. Teoste loomisel riietab Hajjaj oma subjektid Maroko kohalikku rõivadisaini ning esitleb neid tihti omapärastes ja silmapaistvates raamides, mis on valmistatud leidmaterjalidest nagu jalgrattakummid või araabiapäraste logodega plekkpurgid.

Iseõppinud kunstniku fotode, installatsioonide, popiliku moe, sisekujunduse või Marokost pärit taaskasutatud argiesemetest valmistatud mööbli ühiseks omapäraks on teatav hiphopile ja reggaele omane rütmilisus.  Hajjaji kunst on täis elurõõmsaid värve, mustreid, energiat, rütmi ja lennukaid ideid. Tema loomingus kohtuvad tänapäevane London ja kõikvõimalikud Marokost pärit materjalid ning vaataja tunneb kohe ära, et tegu on läbi ja lõhki kunstniku, fotograaf Hassan Hajjaji teostega.

Omal käel kunstnikuks õppimise juures hindan just lakkamatut katsetamishimu ja võimalust vigu teha ilma, et peaks oma maine pärast muretsema. Eelkõige innustab mind kunstiga tegelema soov inimesi liigutada ja arutelusid algatada. Mul ei pruugi alati kõiki vastuseid olemas olla, aga pidevalt muutuvas kultuuris tuleb küsimusi küsida, et inimesi aina uuesti mõtlema panna.

- Hassan Hajjaj

© Hassan Hajjaj, Gretchen (2012)

Meedia

Vogue Arabia

Hassan Hajjaj Welcomes the World into His Playful Pop Kingdom Created in Morocco
Loe lisa

Hyperallergic

The Prismatic, Kitsch, and Glam World of Hassan Hajjaj
Loe lisa

Musee

EXHIBITION REVIEW: HASSAN HAJJAJ, “VOGUE: THE ARAB ISSUE”
Loe lisa