21 aprill, 2023 – 8 oktoober, 2023

Miles Aldridge

Neitsi Maarja. Supermarketid. Popkorn. Fotod aastatest 1999 - 2020

Näitus on mahukas retrospektiiv, mille autor on tuntud oma pilkupüüdvate stiliseeritud fotode poolest. Miles Aldridge’i töödest võib leida vaimukaid viiteid film noir’ile, popkultuurile ning kunstiajaloole. Näitus hõlmab rohkem kui 50 analoogfilmile pildistatud tööd ja portreteerib kuulsusi, nagu Sophie Turner, Viola Davis, Michael Fassbender ja Donatella Versace.


Läbivaks teemaks Aldridge’i loomingus on tarbimiskultuuril põhineva maailma petlikud ootused ja lubadused. Fotodel kujutatud psühhedeelsed interjöörid on sisustatud 1950ndate Ameerika eeslinnaidülli tüüpiliste mugavusesemetega, mis kõik peaksid väljendama edukust. Kaadrid kodustest keskkondadest on tihti alla joonitud kibestunud magususega, peegeldades Aldridge’i isiklikke lapsepõlvemälestusi oma emast pärast purustavat abielulahutust. Ainult harva laseb kunstnik reaalsel maailmal sekkuda kujuteldavasse – tema objektiivi kaudu näib isegi reaalsus kunstlik.

Kõik on muutunud teatud mõttes identseks. Minu töö pärineb minu kujutlusvõimest ja ma usun, et minu maailmapilt on palju "reaalsem" kui välismaailm. See on minu reaalsus.

– Miles Aldridge

© Miles Aldridge - Donatella Versace, 2007

1964. aastal Londonis tunnustatud illustraatori ja kunstilise kujundaja Alan Aldridge’i pojana sündinud Milesi huvi fotograafia vastu sai alguse juba varases nooruses, kui isa oli kinkinud talle Nikon F kaamera. Pärast graafilise disaini õpinguid töötas Aldridge mõnda aega illustraatori ja muusikavideote režissöörina. Ta on teinud pikaajalist koostööd Itaalia ajakirja Vogue legendaarse peatoimetaja Franca Sozzaniga.

Märkimisväärne osa Aldridge’i portreedest kuulub Londoni National Portrait Gallery kogudesse, tema töid võib näha ka mitmetes teistes mainekates muuseumides ja kogudes üle kogu maailma – Victoria and Albert Museum ja British Museum Londonis; Fondation Carmignac ja Palais Galliera Pariisis; Davis Museum Wellesley College’is Massachusettsis; International Centre of Photography New Yorgis.