
28 september, 2023 – 11 veebruar, 2024
Toomas Volkmann
täis minevik
Toomas Volkmanni seni suurim isikunäitus räägib enam kui 100 fotol loo kunstniku ligi 30-aastasest loomingulisest teekonnast. Näituse olulisus ei peitu vaid kunstniku omailma lahti-rullimises, vaid ka tundliku silmaga ajastu kaardistamises, 1990-ndate valulikust rabedusest 2010-ndate ülbe klants-esteetikani. Esmakordselt võtab näitus üle lisaks näitusesaalile ka Fotografiska maja 1. ja 6. korruse.
Toomas Volkmann on õppinud nii Tartu Ülikoolis kui Lavakunstikateedris. Aastatel 1993-1994 õppis ta Londonis fotograafiat. Alates 1995. aastast on ta olnud vabakutseline fotograaf, kes on teinud koostööd praktiliselt kõikide Eesti meediaväljannetega. Näitusetegevusega on ta olnud tegev aastast 1979 nii Eestis kui välismaal, lisaks on ta olnud külalislektor Eesti Kunstiakadeemias kui ka Tartu Kunstikoolis.
Volkmanni keel on sümbolistlikult tihe, võimaldades luua tugevalt laetud pildi-konstellatsioone. Ta on korraga teatraalne ja diskreetne, morbiidne ja elujanuline, suurejooneliselt dramaatiline ja naha alla pugevalt intiimne. “täis minevik” avaneb nende vastuoluliste tahkude koosmõjus, mitte lineaarsel ajateljel, vaid pigem sümbolistilik-allegoorilist rada pidi.
Näitus koosneb mitmest seeriast – “Algus”, “Lilled”, “Mood”, “Portreed”, “Noored”, “Triptühhonid” ja “Vibe” ja sellega kaasneb mahukas fotoraamat. Kuraatorid on Kaire van der Toorn-Guthan ja Tanel Veenre.
Toomasega võiks alustada Eesti performance`i ajalugu, genderi teema oli iseloomulik tema portreede sarjas. Genderi teemat ei saa käsitleda veenvalt ilma isikliku suhteta. 1990ndad on üks kõige isiklikumaid perioode kaasaegses eesti kunstis üldse.
Eha Komissarov

VIBE
Näitusel näeb fotosid pidude sarjast Vibe, mis sai alguse 1998. aasta oktoobris Liiva ladude katlamajas. Plahvatuslikult kasvanud VIBE hullutas peagi tuhandeid ning selle VIP-ruumis möllas Eesti kultuuri- ja ärieliit. Kuna need massiivsed reivid toimusid nutitelefonide eelsel ajal, siis oli Toomas Volkmann kui sündmuse ametlik fotograaf. VIBE peod tõid maale nii massireivi kultuuri kui drag queenid, Eesti Ekspressi seltskonnalehekülgedel ilmunud pildigaleriid murdsid postsovietlikult halli Eesti tabusid.

